photo_FDP1

Faika Deniz Paşa

Avukat @ Kıbrıs Mülteci Hakları Derneği

Bölge’deki Mültecilerin Durumu (10:00-13:30 / 13 Mayıs 2016)

Faika Deniz Paşa avukattır. Essex Üniversitesi’nde Hukuk lisans eğitimi ve Avrupa İş Hukuku ve Ekonomi alanlarında yüksek lisans eğitimi gördü.  Kıbrıs’ın her iki tarafında da baro stajını tamamladı ve 2011 yılında Kıbrıs’ın kuzeyinde Lefkoşa Mahalli Barosuna kaydoldu. Şu anda Londra Üniversitesinde ‘Mülteci Koruması ve Zorunlu Göç’ üzerine uzaktan öğrenim görmektedir.

Kıbrıs adasının her iki tarafındaki sivil toplum ile, özellikle de insan hakları tabanlı projelerini yönetme, yürütme ve araştırma yapma çerçevesinde, çalışmalar yürüttü. Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı için Kıbrıs’ın kuzeyinde kadınların insan haklarının haritalandırılması üzerine yazdığı rapor 2012 yılında yayınlandı.  Ayrıca adanın her iki kesiminde de yürütülen ‘Kıbrıs’ta Bilgiye Erişim Hakkı’ ve ‘Azınlık Hakları: Kıbrıs Sorununa Çözüm’ isimli projelerde de 2010-2012 yılları arasında faaliyet gösterdi.

2009 yılından beri gönüllü ve profesyonel olarak Mülteci Hakları Derneği’nde hukuk danışmanı ve avukat olarak çalışan Faika Deniz Paşa, Ocak 2016’dan beri de bu kurumda Proje Koordinatörü görevini yürütmektedir.

Follow by Email
Facebook
Google+
http://icrconference.org/index.php/speaker/faika-deniz-pasa/">
LinkedIn