murat-erdogan2

Doç. Dr. M. Murat ERDOĞAN

Doçent Doktor @ Hacettepe Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi İİBF, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi, Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi-HUGO’nun kurucusu ve Müdürü, H.Ü. Avrupa Birliği Araştırmaları Merkezi (HÜAB) Müdür Yardımcısı olan Dr. Erdoğan, aynı zamanda Özgürlük Araştırmaları Derneği Başkan Yardımcısı, Uluslararası Metropolis Yönetim Kurulu Üyesi, UNESCO-Türkiye MOST Komitesi üyesidir.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezunu olan Dr.Erdoğan Ankara Üniversitesi’nde yürüttüğü “Soğuk Savaş Sonrası Dönemde Türkiye Avrupa Birliği İlişkileri: 1990-2005” başlıklı doktora çalışmasının araştırmasını Konrad Adenauer Vakfı Bursiyeri olarak 1994-1999 yılları arasında Almanya’da Freiburg ve Bonn Üniversitelerinde gerçekleştirdi. Berlin Büyükelçiliği Basın Müşavirliği (2000-2002), TBMM AB Uyum Komisyonu (2004), YÖK Başkan Danışmanı, Hacettepe Üniversitesi Rektör Danışmanı (2012-2016) görevlerinde bulunan Dr. Erdoğan, Duisburg-Essen (2007), Berlin-Humboldt (2010), Oxford (2012) ve Johns Hopkins Üniversitesi Almanya Araştırmaları Merkezi AICGS’de (2014) misafir araştırmacı olarak çalışmalar yürüttü. Dr.Erdoğan, Avrupa’da 11 ülkede gerçekleştirilen “Euro-Turks-Barometre” başlıklı kamuoyu araştırmalarını da yürütmektedir.

Akademik ilgi alanları iradi ve zorunlu göçler, mülteciler, yurtdışındaki Türkiye kökenliler, AB, siyasal karikatürler, siyasal davranışlar, Almanya ve Türk dış politikası olan Erdoğan’ın “Yurtdışındaki Türkler: 50. Yılında Göç ve Uyum” (2010), “50 Yıl 50 Karikatür: Alman Karikatüristler Gözüyle Türkler” (2012), “Soğuk Savaş Sonrası Türk Dış Politikası” (2013), “Türkiye’deki Suriyeliler, Toplumsal Kabul ve Uyum” (2015) ve A.Kaya ile birlikte edit ettiği “Türkiye’nin Göç Tarihi: 14.Yüzyıldan 21. Yüzyıla Türkiye’ye Göçler” başlıklı kitaplarının yanı çok sayıda akademik çalışması bulunmaktadır.

Follow by Email
Facebook
Google+
http://icrconference.org/index.php/speaker/doc-dr-m-murat-erdogan/">
LinkedIn